Ազատություն ռադիոկայանի Տելեգրամ ալիքը
Last updated 1 month, 2 weeks ago
Շվեցարիայի խորհդարանի հայ-շվեցարական բարեկամական խմբի գլխավոր քարտուղարի հետ էինք քննարկում այս հայտարարությունը։ Նիստը կայացավ։ Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը (խորհրդարանի ստորին պալատ) բանաձև է ընդունել, որով երկրի կառավարությանը կոչ է արվում խաղաղության միջազգային համաժողով կազմակերպել՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգ և հավաքական վերադարձի հարցը քննարկելու համար։
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի վերջին ռազմական հարձակումից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղը զրկվել է հայ բնակչությունից։
«Վախենալով նոր ցեղասպանությունից, ինչպիսին 1915 թվականին հայերի դեմ իրագործվեց՝ բնակչությունը ստիպված եղավ մի քանի օրվա ընթացքում լքել իր հայրենիքը։ Այդ ժամանակից ի վեր տարածաշրջանում տեղի են ունենում փաստագրված էթնիկ զտումներ. հայկական մշակութային ժառանգությունը, ինչպիսիք են եկեղեցիները, վանքերն ու գերեզմանատները, սիստեմատիկորեն ոչնչացվում կամ ձևախեղվում են՝ «վերանորոգման» անվան տակ:
Սա ընդգծում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանության համար բանակցությունների նոր ձևաչափի անհրաժեշտությունը»,- ասված է հիմնավորման մեջ։
«Շվեյցարիան եզակի հնարավորություն ունի օգտագործել չեզոք միջնորդի իր փորձված դերը՝ հակամարտության կողմերի միջև կառուցողական երկխոսություն սկսելու համար։ Նման հանձնառությունը ոչ միայն կշարունակի Շվեյցարիայի մարդասիրական ավանդույթը, այլև կամրապնդի նրա ՝ որպես միջազգային դիվանագիտության հուսալի գործընկերոջ դիրքերը»,- ասված է հիմնավորման մեջ։
Հ․Գ․ Բա ՀՀ իշխանություններն ի՞նչ են անելու, խնդրելու են, որ շվեյցարացի օրենսդիրները հրաժարվե՞ն էս նախաձեռնությունից, քանի որ Փաշինյանը խաղաղություն է բանակցում Ալիևի հետ՝ լրիվ անտեսելով միջազգային իրավունքը։ Ի դեպ, Սարգիս Շահինյանի հետ հարցազրույցը էս թեմայով՝ ստորև??
????ՆՈՐ ՊԱՏԺԱՄԻՋՈՑՆԵՐ ՎՐԱՑ ՊԱՇՏՈՆՅԱՆԵՐԻ ՀԱՆԴԵՊ
?Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Բայբա Բրաժեի խոսքով՝ ԵՄ անդամ երկրները ուղիներ են փնտրում՝ Վրաստանում բռնության համար պատասխանատու անձանց ազգային մակարդակով ճանապարհորդության արգելք սահմանելու համար։
«Եվրամիության անդամների մեծամասնությունը կիսում է ընդհանուր ըմբռնումը, որ անհրաժեշտ է ճանապարհորդության արգելք սահմանել այն անձանց հանդեպ, ովքեր պատասխանատու են խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ բռնության համար։ ԵՄ անդամ երկրները ուղիներ են փնտրում ազգային մակարդակով այդ սահմանափակումները սահմանելու համար»,- ասել է Բայբա Բրագեն։
ՌՈՒՍ ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆԻ ՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎԵԼ Է ՈՒԿՐԱԻՆԱՅԻ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ԿՈՂՄԻՑ․ Reuters
?Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը երեքշաբթի օրը Մոսկվայում հատուկ գործողության ընթացքում սպանել է ռուս գեներալ-լեյտենանտ Իգոր Կիրիլովին, Reuters-ին հայտնել է գործակալության աղբյուրը։
?Աղբյուրը նշում է, որ Կիևը Կիրիլլովին համարում է ռազմական հանցագործ և «բացարձակապես օրինական թիրախ»՝ մեղադրելով նրան պատերազմում ուկրաինական ուժերի դեմ արգելված քիմիական զենք կիրառելու հրաման տալու մեջ։
*▶️ *20։30-ԻՆ ԵԹԵՐ՝ ԱԼԻՔՈՒՄ, եթերի թեմաները ??
1. Ինչո՞ւ է #Իսրայելը ցամաքային օպերացիա սկսել Սիրիայում. #Նեթանյահուին դատում են
2. Ի՞նչ նպատակով է #Ալիևի օգնականը սեղմում հրեա նախագահի ձեռքը, իսկ Բայրամովի տեղակալը՝ պահանջում #Հայաստանից նոր զիջումներ