Last updated 3 months ago
Ազատություն ռադիոկայանի Տելեգրամ ալիքը
Last updated 1 month, 2 weeks ago
Ազգային անվտանգության ծառայությունը պարզաբանել է, որ Երևանի Հանրապետության հրապարակում ադրբեջաներեն երգող մարդիկ իրականում Իրանի քաղաքացիներ են։ ԱԱԾ-ն կոչ է արել զերծ մնալ իրականությանը չհամապատասխանող և չճշտված տեղեկություններ հրապարակելուց և մեկնաբանություններից:
Հարց ԱԱԾ -ին.
Բա ինչո՞ւ չեք անդրադարձել երևույթին, որ այդ մարդիկ ադրբեջաներեն երգել են Արցախի գրավումն ու հայաթափումը փառաբանող երգ։ Դա՞ էլ է իրականությանը չհամապատասխանող։
Ճշտե՞լ եք, թե ինչու են նրանք հենց ադրբեջաներեն երգել։ Գուցե կա՞պ ունեն Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ, գուցե կոնկրետ առաջադրանք են կատարել։
Կարո՞ղ էին արդյոք Իրանի այդ քաղաքացիները Բաքվի կենտրոնում հայերեն երգել։
Ի՞նչ կլինի այն մարդկանց հետ, ովքեր Ադրբեջանում փորձեն երգել Ստեփանակերտին կամ Շուշիի ազատագրմանը նվիրված երգ։
Երևանի Հանրապետության հրապարակում ադրբեջաներեն երգող մի քանի մարդիկ, ամենայն հավանականությամբ, Իրանի հյուսիսում' Թավրիզի շրջանում ապրող թուրքեր են, Իրանի քաղաքացիներ։
Իմ կարծիքով, նրանք կոնկրետ հրահանգ ու գումար են ստացել Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններից, որպեսզի այդպիսի բան անեն Երեւանում ու նկարեն։
Տեսանյութում երևում է, որ շտապում են, երգեն ու արագ հեռանան։
Անկախ ամեն ինչից, սա ազգային անվտանգության հարց է և պետք է ստանա կոնկրետ արձագանք անվտանգային մարմինների կողմից։
ՔՊ -ն սպառնում է, թե փետրվարի 1-ից Երևանի հասարակական տրանսպորտում հսկիչներ կլինեն, որոնք կտուգանեն թանկացումը բոյկոտող քաղաքացիներին։
Իշխանությունը փորձում է անգամ տեռորի միջոցով վախեցնել մարդկանց, բայց դա էլ չի աշխատի։
ՔՊ -ի օգտագործման ժամկետը ավարտվել է։
Բաքվում մեկնարկել է ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության համաշխարհային համաժողովը` COP 29-ը, որն ավելի շատ քաղաքական, քան բնապահպանական միջոցառում է։ Հայաստանի իշխանությունը դեռևս որոշում չի կայացրել Բաքու մեկնել-չմեկնելու հարցում։
Ես կարծում եմ, որ հայկական պատվիրակությունը ոչ միայն ընդամենը 1 օրով պիտի մեկնի Բաքու, այլև բարձր, օրինակ՝ ԱԳ նախարարի մակարդակով ելույթ ունենա և ներկայացնի Ադրբեջանի հրեշավոր դեմքը, ցեղասպանական հանցանքները, Արցախի բնության և պատմաճարտարապետական արժեքների նկատմամբ հակամարդկային արարքները, Արցախի ռազմաքաղաքական իշխանության ապօրինի կալանավորումները, հայ ռազմագերիների հետ կապված խնդիրները։ Դա կլինի դիվանագիտություն, որը ծանր հարված կլինի Ադրբեջանի համար։
Բայց դե հասկանում եմ, որ Հայաստանի ներկա իշխանության պաշտոնյաները նաև վախկոտ են։
Ո՞վ կհամարձակվի գնալ Բաքու։ Արարատ Միրզոյա՞նը, թե՞ Նիկոլ Փաշինյանը։ Իհարկե, չեն գնա։
Եթե հանկարծ առյուծի ~~Էրդողանի~~ կաթ խմեն ու մեկնեն էլ, բերանները ջուր առած կնստեն կամ լավագույն դեպքում Ալիևի գրած գրքերը կսեղմեն կրծքին, երջանիկ կժպտան ու կվերադառնան տուն։
Այնպես որ, երևի ավելի լավ կլինի, սրանք չգնան Բաքու։
Հայրենիքը քաղաքական շահեր կամ կուսակցական առաջնահերթություն չի հասկանում։ Հայրենիքը գիտի մեկ գերնպատակ, և դա ազգի հոգևոր, մշակութային ու պատմական ժառանգության անվտանգ պահպանումն ու զարգացումն է։
Կուսակցությունները և մնացած ամեն ինչը լոկ միջոց են հայրենիքին ծառայելու համար, իսկ եթե հակառակն է' հայրենիքն է միջոց կուսակցական նպատակների համար, ապա դրա հեղինակը չարիք է դառնում հայրենիքի ու ազգի համար, բայց վաղ թե ուշ աղբանոցում է հայտնվում։
Նժդեհն ասում է' հայրենիքը պետք է սիրել անկախ այնտեղ տիրող ռեժիմից։
Սիրենք ու ճանաչենք այն հայրենիքը, որ արդեն ավելի քան 4500 տարի փայփայել ու մեզ են փոխանցել մեր նախնիները։
Հեյդարի լակոտ Իլհամը մեզ համար ցավոտ այս օրը նկարվել է պարսկական տիրապետության ժամանակվա Երևանի խանության դրոշն ու ակնարկել, թե իբր աչք ունի ոչ միայն Արցախի, այլև նույնիսկ Երևանի վրա։
Երկուշաբթի օրը ես ինքս կպատասխանեմ Իլհամին իր ձևով' ցույց տալով Ադրբեջանի ապագան, բայց մինչև այդ ասեմ, որ անկուշտների կոկորդին կանգնած ոսկորը խեղդում է։
Նայիր, կոկորդիդ չմնա... կմնա, անկասկած կմնա։
Հայկազունիները ամբողջ աշխարհի պատմության մեջ մնացին որպես ամենաերկար կառավարած արքայական տոհմ՝ գահին մնալով առնվազն 2161 տարի։
Հատված՝ «Արարատյան պետություն» գրքից
Նիկոլը սգի մեջ է. Թրամփը դարձավ ԱՄՆ նախագահ, իսկ դա նշանակում է, որ 2025-ի հունվարի 20-ից հետո ԱՄՆ -ն համաձայնության կգա Ռուսաստանի հետ Ուկրաինայի հարցում և կկիսեն այդ երկիրը' զոհաբերելով մի ամբողջ ժողովրդի։
ԱՄՆ -ն նաև պայմանավորվի Կովկասի առումով, համենայն դեպս Հայաստանը և Վրաստանը' Ռուսաստանին, Ադրբեջանը' ԱՄՆ -ին։ Չմոռանանք, որ միլիարդատեր Թրամփը հսկայական բիզնեսներ ունի Ադրբեջանում և Թուրքիայում։
Առաջիկա շաբաթներին Նիկոլը մեծ քանակի ռուսական օճառի կարիք է ունենալու։ Ենթադրաբար կզոհաբերվեն նաև հակառուս իշխանական մանկլավիկները։
Նոյեմբերի 5-ին ԱՄՆ-ում ընտրում են երկրի 47-րդ նախագահին, որի համար պայքարում են դեմոկրատական կուսակցությունից Քամալա Հարիսը և Հանրապետական կուսակցությունից Դոնալդ Թրամփը։
Քաղաքագետները, իհարկե, բազում կանխատեսումներ ու վերլուծություններ են անում, թեկնածուները հանդես են գալիս խոստումներով, երկրների ղեկավարներն ու դիվանագետները իրենց հաշվարկներն են անում որևէ մեկի ընտրվելու հետևանքների առումով։
Ի՞նչ կլինի մեզ համար։
? ?? Դեմոկրատ Քամալա Հարիսի ընտրվելու պարագայում ԱՄՆ-ն կշարունակի արտաքին նվաճողական ագրեսիվ քաղաքականությունը և կփորձի ավելի մեծ ջրբաժան ստեղծել Եվրոպայի ու Ռուսաստանի միջև, կխորացնի հակասությունները Չինաստանի հետ, Մերձավոր Արևելքը՝ Իսրայելից մինչև Իրան կդարձնի նոր խոշոր հակամարտության վայր։ Բնականաբար, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատերազմը անկանխատեսելի մասշտաբների կհասնի, որը կարող է ընդհուպ մինչև միջուկային զենքի կիրառման բերել։ Աշխարհի 5-րդ վերաբաժանումը այսպես կշարունակվի ու նորանոր տառապանքներ կբերի տարբեր ժողովուրդներին, այդ թվում՝ մեզ, Հայաստանին։ Դա ԱՄՆ-ին հնարավորություն է տալիս իր արտադրած զենքի վաճառքից ստանալ անսահման մեծ փողեր։
Քամալա Հարիսի պարագայում թեպետ մակերեսային մակարդակում փոքրինչ լարված կմնան հարաբերությունները ԱՄՆ-ի հետ, բայց Թուրքիան և Ադրբեջանը նոր թափ կհաղորդեն Հայաստանի նկատմամբ ճնշումներին և սպառնալիքներին, մանավանդ որ հենց ԱՄՆ այսօրվա իշխանությունը՝ նույն Քամալա Հարիսի մասնակցությամբ փաստացի կանաչ լույս վառեց Ադրբեջանի կողմից 2023-ին Արցախի նկատմամբ ահաբեկչական հարձակման ու Արցախի ամբողջական հայաթափման համար, ինչի նկատմամբ աչք փակեց նաև Ռուսաստանը։
? ?? Ի՞նչ կարող է լինել, եթե Թրամփը դառնա ԱՄՆ նախագահ։
Հանրապետական կուսակցության թեկնածու Դոնալդ Թրամփը հայտնի է փողերը Ամերիկա տանելու իր քաղաքականությամբ։ Թրամփը կհրաժարվի Ուկրաինային օգնելուց, ինչը միանշանակ կհանգեցնի Կիևի ամբողջական կապիտուլյացիայի, Զելենսկիի ոչնչացման, իսկ Եվրոպան նորից ստիպված կլինի տնտեսական գործարքների գնալ Ռուսաստանի հետ։ Թրամփը ինքն էլ բիզնեսի կողմնակից է և Ռուսաստանի հետ բիզնես կանի նաև Ուկրաինայի մասնատման առումով՝ պայմանավորվելով, թե որ բաժինը ում է հասնում։ Նույնկերպ երկու գերտերությունները կպայմանավորվեն նաև Իրանի, Իսրայելի, Հայաստանի և այլ երկրների ճակատագրի առումով՝ բաժանելով ազդեցության գերակայությունները։
Հայաստանի պարագայում, օրինակ, Թրամփը բազմիցս հստակ է հասկացրել, որ մենք իրեն հետաքրքիր չենք, փոխարենը ԱՄՆ-ի համար հատուկ կարևորություն ունի Թուրքիան, հետևաբար Թրամփի ընտրվելու պարագայում Հայաստանը կլքվի ԱՄՆ-ի կողմից՝ բաժին հասնելով ՌԴ-ի աշխարհաքաղաքական շահերին, իսկ Թուրքիայի հետ ԱՄՆ-ի մի քիչ սառը և լարված հարաբերությունները կրկին կտաքանան՝ բնականաբար սառեցնելով ռուս-թուրքական հարաբերությունները։
Անձամբ ես կարծում եմ, որ նոյեմբերի 5-ի քվեարկության արդյունքներով հենց Դոնալդ Թրամփն է դառնալու ԱՄՆ նախագահ, և 2025-ի հունվարի 20-ին նա երդմնակալության արարողությամբ կստանձնի նախագահի պաշտոնը։ Առաջին հայտարարություններից մեկը կլինի Ուկրաինայից հեռանալը, լքելը ուկրաինացիներին, ինչին կհետևի արդեն Ռուսաստանի կտրուկ հաջողությունների ալիքը Եվրասիական տարածաշրջանում։ Բնականաբար, ռուսական հաջորդ թիրախը դառնալու է նաև Հայաստանը՝ Նիկոլով ու նրա մերձավոր շրջապատով հանդերձ, իսկ Պուտինը չափազանց հիշաչար կայսր է։
Սա իմ կարծիքն է քաղաքական հայտարարությունների ու անցյալի փորձի վրա հիմնված։ Իրադարձությունները ավելի հստակ կդառնան ընդամենը 1-2 օր անց։
Նոյեմբերի 11-22-ը Բաքվում տեղի կունենա ՄԱԿ -ի կլիմայական փոփոխությունների համաշխարհային համաժողովը, որն այդ երկրում է անցկացվում գլխավորապես Հայաստանի իշխանության աջակցության շնորհիվ։
Բնապահպանական նշանակության այդ միջոցառումը տեղի է ունենում մի երկրում, որն ընդամենը մի քանի տարի առաջ արգելված ֆոսֆորային և այլ մահաբեր զենքերով ոչ միայն հազարավոր հայ զինվորների սպանեց, այլև ոչնչացրեց հսկայական քանակության անտառներ և բուսականություն Արցախում։
Մարդասիրությունից խոսող Ադրբեջանը ցեղասպանություն իրականացրեց հայկական պատմական Արցախում, բռնի տեղահանեց ավելի քան 120.000 հայի, ոչնչացնում կամ յուրացնում է հայկական պատմամշակութային կառույցներ, առևանգել ու ապօրինաբար բանտում է պահում, տանջանքների է ենթարկում մի քանի տասնյակ հայ գերիների, այդ թվում Արցախի Հանրապետության իշխանության բարձրագույն պաշտոնյաներին։
Այս պայմաններում անհրաժեշտ է, որ COP 29-ին' ՄԱԿ -ի կլիմայական փոփոխությունների համաժողովին մասնակցող երկրների պատվիրակությունները ճնշումներ գործադրեն Ադրբեջանի բռնապետական իշխանության վրա' հասնելու հայ գերիների ազատ արձակմանը։
Այս նպատակով այսօր' նոյեմբերի 1-ին, ժամը 14:00-ին, բողոքի ակցիա կլինի Երևանում ՄԱԿ -ի գրասենյակի առջև, որից հետո ակցիայի մասնակիցները կշարժվեն դեպի ՀՀ ԱԳՆ, ապա' ԵԱՀԿ ՄԽ անդամ երկրների' ՌԴ, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի դեսպանատներ։
Մասնակցեք այս շարժմանը' հանուն մեր գերիների վերադարձի։