⛔️ Հայտարարագրման համակարգի վտանգավոր նյուանսները
Երևանում տրանսգենդերը ծեծի է ենթարկվել
«Ռիժուլյա» օգտանունով տրանսգենդեր տիկտոկերը «Վայբ» սրճարանում հնչեցրել է հայհոյանքներ, հայհոյել է նաև հայերին, որի ժամանակ 6-7 երիտասարդներ ծեծի են ենթարկել նրան։
Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրում եմ բանшվեճի, կարող են գալ նաև իր նախարարներն ու ԱԺ հանձնաժողովների ղեկավարները,֊ հայտարարել է Աուդիտորների պալատի նախագահ Նաիրի Սարգսյանը` անդրադառնալով համընդհանուր հայտարարագրման համակարգին
Աբխազիայում թեկնածուներից մեկի թուրքամետությունը զայրացրել է տեղացիներին. չեն բացառվում ընդդիմության կողմից բռնությունները տեղի հայերի դեմ
Փետրվարի 15-ին Աբխազիայի Հանրապետությունում կկայանան արտահերթ նախագահական ընտրություններ, որոնց անցկացման որոշումն ընդունվել է Սուխումիում տեղի ունեցած բողոքի ակիցաների արդյունքում ինքնահռչակ հանրապետության նախագահ Ասլան Բժանիայի հրաժարականից հետո:
✅Սակայն դեռևս այն ժամանակ լրատվամիջոցները գրեցին, որ Աբխազիայում բողոքի ակցիաներ կազմակերպած ուժերի գործունեության համակարգումն ու ֆինանսավորումն իրականացնում են արևմտյան և թուրքական հասարակական կազմակերպություններն ու թուրքական խոշոր բիզնեսները։
❗️Ըստ փորձագետների, Թուրքիայի՝ Աբխազիայում իր ազդեցությունը տարածելու ջանքերը նույնպես միտված են տարածաշրջանում ազդեցության տարածումն ու տնտեսական էքսպանսիան տարածելուն։
📌Սա կարևոր հանգամանք է այն առումով, որ Աբխազիայում բնակչության ավելի քան 40 %-ը հայեր են։ Հիմա առաջադրված հինգ թեկնածուներից մեկը, մեր ունեցած տեղեկություններով, հենց թուրքական լոբբիի ներկայացուցիչ է: Խոսքը Ադգուր Արձինբայի մասին է, որը մեկ անգամ արդեն 2020 թվականին փորձել է՝ առաջադրվելով Աբխազիայի նախագահի թեկնածու, բայց պարտվել է Բժանիային:
Թե՛ Արձինբան, թե՛ նրա հետ կապված ուժերն ու անհատները, թե՛ ընդդիմադիր այլ գործիչներ ոչ մեկ անգամ աչքի են ընկել ազգամիջյան ատելության դրսևորումներով: Նույն Արձինբան, լինելով թուրքական շահերի ներկայացուցիչ, փաստացի ջանքեր է գործադրել, որ հայերը հնարավորինս երկրորդ պլան մղվեն, առավել ևս չզբաղվեն քաղաքականությամբ:
📝Ավելին, օրերս Աբխազիայի հայ համայնքը Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի միջոցով դիմել է ՀՀ կառավարությանը՝ կոչ անելով պաշտոնապես խնդրել չճանաչված հանրապետության իշխանություններին (թեկուզ ժամանակավոր) հայ բնակչության պաշտպանության լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել:
✅Ինչպես պնդում են աբխազահայերը, տեղի քաղաքական ընդդիմությունը սերտորեն կապված է արմատական թուրք ազգայնականների և Թուրքիայի հատուկ ծառայությունների հետ: Տեղի հայերին խոչընդոտ համարելով իշխանությունը զավթելու համար՝ աբխազացի ընդդիմադիրները Թուրքիայի աջակցությամբ «սև ցուցակներ» են կազմում և սադրանքներ նախապատրաստում նրանց դեմ։
Դիմումի հեղինակների պնդմամբ՝ չեն բացառվում նաև հայերի դեմ իրականացված ջարդերն ու բռնությունները։ Հայերը հալածանքների գլխավոր նախաձեռնողներ են անվանում Աբխազիայի ինքնիշխանության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Լևան Միկային և Աբխազիայի Ժողովրդական շարժման նախագահ և Աբխազիայի նախագահի թեկնածու Ադգուր Արձինբային: